Severní tunel Ejpovice dosáhl délky 1000 metrů

Již 1008 metrů severní tunelové trouby železničního tunelu Ejpovice vyrazili k dnešnímu dni raziči akciové společnosti Metrostav. Toto podzemní dílo, které je nejdůležitější částí rekonstrukce trati v úseku Rokycany – Plzeň, měří 4150 m a podchází vrchy Homolka a Chlum. Zhotovitelem celého díla je Sdružení Metrostav a Subterra, investorem je Správa železniční dopravní cesty.

„Náročnou geologii pod vrchy Homolka a Chlum s abnormálními přítoky vody či tvrdými spility jsme si vyzkoušeli již při ražbě jižního tunelu. Nabyté zkušenosti se snažíme uplatňovat i v tomto sousedním tunelu, ale geologické podmínky se i zde nečekaně mění každým metrem, například na spility jsme na rozdíl od prvního tubusu narazili hned od počátku, na mnoha místech jsou v téměř celém profilu,“ říká ředitel výstavby Ing. Tomáš Kohout.

Úsek Rokycany – Plzeň tvoří součást páteřní transevropské dopravní sítě a vnitrostátního třetího tranzitního železničního koridoru, jenž vede z Prahy přes Plzeň a Cheb až na státní hranici s Německem. Délka trati se v tomto místě zkrátí o více než 6 kilometrů. Časová úspora na tomto úseku bude 9 minut. Po dokončení modernizace celé trasy mezi hlavním městem a Plzní by cesta vlakem měla trvat méně než jednu hodinu. Dnes je to 1 hodina 35 minut.
Razicí štít Viktorie, mladší sourozenec strojů TBM Tonda a Adéla známých z trasy A pražského metra, se do hory „zakousl“ na konci ledna 2015, aby téměř po roce a půl zdolal 4110 m podzemím při ražbě jižní tunelové trouby. První polovinu práce dokončil v červnu letošního roku a na slavnostní prorážku v plzeňské čtvrti Doubravka se přišlo podívat na deset tisíc zájemců. Štít vyrobila firma Herrenknecht v německém Schwanau, má průměr řezné hlavy téměř 10 metrů, délku 115 m a váží přibližně 1800 tun. Jeho nejtěžší části byly do ČR dopraveny ekologickou cestou – lodí. Použitá technologie TBM – Tunnel Boring Machines – je jedním z nejmodernějších tunelářských způsobů práce. Její předností je především rychlost a bezpečnost. Viktorie je tzv. konvertibilní stroj, protože může razit jak v módu zeminového štítu, tak po úpravě i ve skalních podmínkách. Za strojem vzniká hotový tunel, jehož ostění tvoří prstence ze 7 + 1 segmentu. Betonový prstenec je dva metry široký a má tloušťku 0,40 m. Prstence se vyráběly v Dýšině, vzdálené zhruba 2 km od staveniště a na jednu tunelovou troubu jich jsou potřeba více než dva tisíce.

Vedoucí ražeb Ing. Štefan Ivor, který má zkušenosti z ražeb na Islandu i na trase V.A pražského metra dodává: “Ještě před zahájením jsme masiv Homolky odvodňovali, aby při ražbě nebyly tak velké problémy s přítoky spodní vody. Když jsme překonali problémové území, otvory jsme zase zaplnili a spodní voda opět vystoupala do obvyklé výše. Věřím, že počátkem roku 2018 budeme moci pozvat Plzeňáky a další zájemce, aby přivítali razicí štít při druhé prorážce ve výjezdovém portále v Doubravce“.

Zdroj: tisková zpráva Metrostavu
Ilustrační foto: FB Metrostav

Upozorni mě
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Sousedka123
Sousedka123
26.2.2017 09:02

Na rozdíl od jižního tunelu, kde vloni obdobná akce trvala řádově několik týdnů, již čtvrtý měsíc probíhají „zpevňovací práce“ v lokalitě Plzeň-Bukovec, v posledním měsíci je v provozu vrtná souprava takřka nonstop i o víkendu. Netušíte někdo proč to o pár desítek metrů vedle šlo o tolik rychleji?
Dále by mě, ale i spoustu jiných lidiček jistě zajímalo, jaktože tyto „garáže“ vznikly výhradně na pozemcích, které jakoby náhodou získalo před stavbou tunelu Družstvo LAND, z kterým stojí pan Radovan Vítek (oficiálně Havelka-Trněný – kauza Včela). Možná by se o to mohla zajímat i jiná média…

kasme
22.1.2017 11:36

noviny MTS 16.1.2017 [url]http://www.metrostav.cz/pdf/noviny/01_2017.pdf[/url]

[i][b]Viktorce se daří[/b]
Ražba druhého tubusu tunelu Ejpovice probíhá rychleji než prvního. Vedoucí ražeb Ing. Štefan Ivor z divize 5 uvedl: „Využili jsme poznatky z ražby jižního tunelu. Ještě před zahájením prací na severním jsme masiv Homolky laicky řečeno navrtali a odvodňovali, abychom při ražbě neměli takové velké problémy s přítoky vody. Když jsme problémové území překonali, otvory jsme zaplnili a podzemní voda vystoupala do obvyklé výše.“ K datu vydání těchto novin by se délka hotové severní trouby měla pohybovat kolem [b]1,5 km[/b].[/i]

takže 500m za měsíc a to byly Vánoce 🙂