ČD odškodní cestující postižené při kalamitě 1. a 2. prosince 2014

České dráhy se rozhodly poskytnout nad rámec evropské legislativy mimořádnou kompenzaci cestujícím, kteří byli ve vlacích ČD ve dnech 1. a 2. prosince 2014 zasaženi kalamitním stavem.

Cestující, kteří nastoupili jízdu 1. a 2. prosince a jeli vlakem, který byl kvůli ledovce zpožděn o více než 2 hodiny, mají nárok na 100Kč poukázku. Nárok na kompenzaci mohou cestující uplatnit po předložení jízdního dokladu do 16. 12. 2014 na kterékoli pokladně ČD. Seznam traťových úseků, kterých se tato kompenzace týká, najdete v této mapě:

mapa_postizenych_trati_pro_odskodneni_2 (1)

V případě, že má cestující jízdenku vydanou jako eTiket (zakoupenou na internetu, přes mobil nebo aplikaci Můj vlak) a byl zasažen kalamitním stavem, požádá o kompenzaci na emailu namraza@cd.cz. Bude mu poskytnuta kompenzace (voucher) ve výši 100 Kč.

Pokud má cestující traťovou jízdenku nebo aplikaci IN 100 a byl zasažen kalamitním stavem, požádá o kompenzaci na emailu namraza@cd.cz. Bude mu poskytnuta kompenzace v podobě připsání 50 věrnostních bodů do věrnostního programu ČD Body. Body budou na účet načítány od 14. 12. 2014. Přesné pokyny pro připsání bodů budou cestujícím zaslány po obdržení e-mailu s žádostí o kompenzaci.

Standardní ustanovení týkající se návratků a náhrad vyplývající ze Smluvních přepravních podmínek ČD nejsou dotčena a platí v plném rozsahu. Cestující tedy mohou uplatnit v oprávněných případech např. nárok na vrácení jízdného:

  • Cestujícím, kteří se kvůli kalamitě vzdali jízdy, bude vráceno jízdné a všechny další poplatky v plné výši.
  • Při ujetí přípoje nebo nedokončení cesty a návratu do výchozí stanice (pokud to provozní stav umožňoval) je cestující přepraven do výchozí stanice bezplatně a je mu vráceno jízdné beze srážky
  • Při nedokončení cesty a vzdání se další jízdy bude cestujícímu vráceno jízdné za neprojetý úsek (beze srážky)
  • Při ujetí posledního přípoje mají cestující nárok na alternativní přepravu do cílového místa (autobus nebo taxi proplatí ČD do výše 1000 Kč/auto). V noci 1./2. prosince byla tato možnost využita asi ve 100 případech.
  • Při zpoždění SC nad 60 minut bude cestujícím vrácena cena zaplacené místenky, a to i v případě, kdy cestující dokončil jízdu.
ODKAZ
Stavební práce na Jižní spojce začnou s prázdninami. Správa železnic získala další peníze z CEF

Cestující v mezistátní přepravě budou odškodněni v souladu s Nařízením Evropského parlamentu o právech a povinnostech cestujících v železniční přepravě. Těm, kteří cestovali během kalamity spojem se zpožděním 60 – 119 minut, bude vráceno 25 % z ceny jízdného nad 16 EUR (cca 450 Kč). Cestujícím ze spojů se zpožděním větším jak 120 minut nebo z odřeknutých spojů bude vrácena polovina z ceny jízdného nad 8 EUR (cca 225 Kč). Mimořádná kompenzace ve formě 100Kč poukázky bude uznána i v případě mezistátních jízd vlaky ČD, a to v případě, že cestující projížděli vyznačenými úseky podle přiložené mapy. Pokud cestující během kalamity uplatnili právo odstoupit od přepravní smlouvy, vrátí jim ČD celé jízdné beze srážky.

Cestujícím se za vzniklé komplikace velmi omlouváme!

Upozorni mě
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře