Důstojné rozloučení s původní tratí vykonají jízdy historických vlaků

Expres "Vindobona" v zastávce Praha-Horní Měcholupy (zdroj: Železničář 2017)

(aktualizace dne 21.3.2022)

Jízdami retro expresu „Vindobona“ a historického parního vlaku se v průběhu měsíce března 2022 důstojně rozloučíme s původním úsekem jednokolejné trati Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB), vedeným územím tzv. České Sibiře, která v roce 2021 oslavila 150 let svého trvání. Na staré trati definitivně utichne vlakový provoz  v sobotu 2. dubna 2022, kdy bude z důvodu dokončení stavebních prací přeložky trati zahájena tříměsíční výluka. Po jejím ukončení dojde k převedení provozu na novou dvoukolejnou trať čtvrtého železničního koridoru, vedenou v nové stopě.

Retro expresem z Prahy do Českých Velenic a zpět

v podobě klasické soupravy z druhé poloviny osmdesátých let dvacátého století se projedeme v sobotu 12. března 2022. Vlak bude veden motorovou lokomotivou řady 754 „Brejlovec“, které kdysi zajížděly s Vindobonou až hluboko do rakouského vnitrozemí, do stanice Sigmundsherberg. Souprava vlaku bude tvořena vozy řad A, B, AB, BDs a jídelního vozu řady WR. Souprava je inspirována GVD 1988/1989 v letním období, tedy jen s vozy ČSD. Z dispozičních důvodů nebude řazen vůz 52.

Letošního roku rovněž uplynulo 30 let od ukončení trasování Vindobony přes jižní Čechy (stalo se tak k 1.6.1992). Vlak zastaví v Táboře, Veselí nad Lužnicí a Třeboni. Ve vlaku bude k dispozici palubní průvodce se zajímavostmi o vlaku, trati, unikátní fotografie z historie a personál v dobových uniformách, Sbor ozbrojené ochrany železnic a Pohraniční stráž. Bezpečnostní složky budou bedlivě dohlížet na podvratné živly. Těšit se můžete také na menší doprovodný program v obratové stanici.

Jízdní řád

  • Praha hl.n. odj. 7:03
  • Tábor příj. 8:48 / odj. 8:50
  • Veselí nad Lužnicí příj. 9:12 / 9:14
  • Třeboň příj. 9:30 / odj. 9:32
  • České Velenice příj. 9:58

 

  • České Velenice odj. 12:02
  • Třeboň příj. 12:43 /odj. 12:45
  • Veselí nad Lužnicí příj. 13:00 / odj. 13:02
  • Tábor příj. 13:23 /odj. 13:25
  • Praha hl.n. příj. 14:56
ODKAZ
Konec provozu vlaků na staré trati Soběslav – Roudná – Doubí u Tábora

Jízdné (2.vozová třída)

  • Praha – České Velenice 599 Kč, zpáteční 999 Kč
  • Tábor – České Velenice 266 Kč, zpáteční 510 Kč
  • Veselí nad Lužnicí – České Velenice 179 Kč, zpáteční 330 Kč
  • Třeboň – České Velenice 111 Kč, zpáteční 210 Kč

Do 2.vozové třídy je vlak již vyprodán. Případné zbylé jízdenky do 1.třídy za dvojnásobek ceny „dvojky“ zakoupíte (či dotazy zasílejte) na email:  lakyondra@seznam.cz



Historický vlak s parní lokomotivou

pak po trati z Prahy-Smíchov do Tábora projede v sobotu 26. března 2022.

Původně měla být v čele vlaku „Děčínská Líza“, parní lokomotiva 475.179 „Šlechtična“, tedy stroj, který po zdejší trati opravdu jezdil a známe ho třeba z nešťastné události z dnes již neexistujícího úseku kolem obce Moraveč (odkaz zde). Ta bohužel je, pro vážnou poruchu, nyní v neprovozuschopném stavu. Stroj 475.111 z Iron Monument Club Plzeň je od počátku ledna 2022 pro poruchu kompresoru rovněž mimo provoz. Který stroj bude nakonec nasazen, nebylo v době vydání článku autorovi známo a rád v tomto směru uvítá jakékoliv nové informace.

Aktualizace 21.3.2022: vlak by měla táhnout Rosnička 464.202

Ve vlaku bude po celou dobu jízdy zajištěno občerstvení v jídelním voze. V úseku Střezimíř – Tábor a zpět pojede vlak pouze s částí vozů vlakové soupravy.

Na nádraží ve Střezimíři se bude probíhat doprovodný program u příležitosti ukončení vlakového provozu v této stanici (10:00 – 16:00 h). Po celou dobu bude hrát kapela Swing Band Tábor a můžete se svézt na pákové drezíně „Vlaštovka“.

Nebudou chybět ani atrakce pro děti (skákací hrad, malování na obličej atd.), prodej občerstvení nebo prezentační stánky spolupracujících organizací.

Jízdní řád

R/Ex 10047

  • Praha-Smíchov odj. 8:48
  • Praha-Uhříněves příj. 9:15 / odj. 9:19
  • Mnichovice příj. 9:38 / odj. 9:39
  • Benešov u Prahy příj. 10:03 / odj. 10:15
  • Heřmaničky příj. 10:44 / odj. 10:45
  • Ješetice příj. 10:53 / odj. 11:04
  • Červený Újezd u Votic příj. 11:08 / odj. 11:09
  • Střezimíř příj. 11:15 / odj. 12:00
  • Tábor příj. 12:24
ODKAZ
Heřmaničky a pochod Praha - Prčice

R/Ex 10052

  • Tábor odj. 13:30
  • Střezimíř příj. 14:00 / odj. 15:24
  • Červený Újezd u Votic příj. 15:30 / odj. 15:31
  • Ješetice příj. 15:34 / odj. 15:36
  • Heřmaničky příj. 15:41 / odj. 15:42
  • Benešov u Prahy příj. 16:04 / odj. 16:06
  • Mnichovice příj. 16:29 / odj. 16:30
  • Praha-Uhříněves příj. 16:56 / odj. 16:58
  • Praha-Smíchov příj. 17:20

Jízdenky

za 290,- až 490,- Kč lze zakoupit na webu ČD

Motorový vůz M 240.0028

z roku 1963, přezdívaný „Kachna“ nebo také „Singrovka“, společnosti Railway Capital, pojede týž den, tj. 26.3.2022, dvakráte mezi Táborem a Střezimíří.

Jízdní řád

TAM Stanice ZPĚT
10:14 13:05 Tábor 12:52 15:53
10:37 13:28 Střezimíř 12:29 15:24

Jízdné

Jednosměrné jízdné 50,- Kč, zpáteční 100,- Kč, děti do 6 let zdarma, 6 – 15 let polovic, jiné slevy nejsou uznávány.

Motorový vůz M 240.0028 na trati Jakartovice – Mladečko dne 29.5.2021 (foto: Vojtěch Masaryk, zdroj: Flickr)

 

Upozorni mě
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Nazgul
Nazgul
16.3.2022 10:32

Retro Pohraniční stráž? To je nějaký vtip? Pohraniční stráž byli de facto dozorci v obrovském koncentráku. Příště tam mohou dát rovnout retro SS.

Petr
Petr
Reakce na  Nazgul
12.4.2022 13:29

Ještě tam chybí důstojníci dočasně u nás pobývajících sovětských vojsk a Lidové milice, ozbrojená pěst dělnické třídy, na zblití!!

MichalM
MichalM
17.2.2022 12:09

Tak Vindobona se asi konat bude, volná místa už jsou jen v jedničce (není uvedena v článku, ale je to dvojnásobek dvojky).

mirekk
Admin
Reakce na  MichalM
17.2.2022 14:25

To je dobrá zpráva. Díky