Křtem nové knihy „Historie státních drah 1918–2018“ ve čtvrtek 13.září 2018 byla završena práce na publikaci ke stému výročí založení samostatné Československé republiky a Československých státních drah. Její vznik iniciovaly České dráhy jako nástupce bývalých státních drah v České republice a projekt podpořil také slovenský národní dopravce Železniční společnost Slovensko (ZSSK) a oba národní správci železniční infrastruktury Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a Železnice Slovenské republiky (ŽSR) i obě národní ministerstva dopravy a další instituce.
„Kulaté výročí sta let od vniku Československé republiky i Československých státních drah nás inspirovalo ke vniku nové reprezentativní publikace, která shrnuje vývoj železniční dopravy na území bývalého Československa a po roce 1992 v obou našich nástupnických republikách. Dobré vztahy a spolupráce železničářů i po roce 1992 se pozitivně odrazila v dohodě připravit tuto publikaci jako společnou česko-slovenskou. Je nutné poděkovat všem odborníkům, kteří se zapojili do přípravy obsahem a rozsahem jedinečné knihy, i všem partnerům, kteří vznik této publikace podpořili,“ zdůraznil Jiří Ješeta, ředitel Odboru obchodu osobní dopravy Českých drah.
Kniha „Historie státních drah 1918–2018“ představuje komplexně historii železnice po vzniku Československa. V devíti kapitolách jsou chronologicky představena jednotlivá dějinná období společné historie i období, kdy se české a slovenské železnice vyvíjely samostatně, například v letech světové války nebo po roce 1992. Závěr knihy je věnován také perspektivám a vizím budoucího rozvoje v České i ve Slovenské republice. Jednotlivé kapitoly představují různé oblasti železnic, především infrastruktury a železničních vozidel. Čtenář najde na stránkách množství faktických údajů, přehledných grafů a tabulek, a také fotografií včetně dobových snímků z provozu železnice např. v meziválečném období nebo z období výstavby socialismu. Zcela unikátní je poprvé publikovaný Seznam ministrů, do jejichž kompetence železnice v období 1848–2018 spadala.
Křest knihy se uskutečnil dnes v Bratislavě v rámci mezinárodní konference „Kulatý stůl“ k rozvoji železniční dopravy mezi Českou a Slovensko republikou za účasti zástupců železničních podniků, státní správy a také samosprávy z obou republik. Knihu pokřtili ředitel Odboru obchodu osobní dopravy ČD Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb, předseda představenstva ZSSK Filip Hlubocký, náměstek generálního ředitele ŽSR pro provoz Igor Polák, ředitel oboru drážní a vodní dopravy MD ČR Jindřich Kušnír a ředitel sekce železniční dopravy a drah Ministerstva dopravy a výstavby SR Ján Farkaš.
Co v knize najdete
Kniha „Historie státních drah 1918 – 2018“ popisuje vznik a fungování železnice v období od samotného vzniku československého státu 28. října 1918, přes období první republiky, Protektorátu Čechy a Morava, Slovenského státu, poválečného období do roku 1948, socialistické epochy 1948 – 1989, fungování v České a Slovenské Federativní republice a období samostatného českého a slovenského státu po roce 1993. Historie Československých, Českých a Slovenských státních drah v uplynulých sto letech je zasazena do společenských, politických i hospodářsko-ekonomických souvislostí.
V devíti kapitolách se seznámíte s minulostí, přítomností a vizemi budoucnosti české i slovenské železnice. Každá kapitola obsahuje popis budování železniční sítě, správy státních drah, poměru státu a železnice, statistky, krátké medailonky vybraných vozidel a osobností v dané době. Kniha obsahuje řadu zajímavých, často dosud nepublikovaných záběrů, reprodukcí a map. Má populárně naučný charakter založený na kombinaci studia literatury a pramenů.
Prodej nové knihy bude zahájen u vybraných knihkupců a v několika informačních centrech ČD v příštích týdnech. Cena publikace je 790 Kč.
Zdroje:
tisková zpráva a web ČD a.s.
Měl bych o publikaci zájem. Dá se někde objednat na dobírku?
Pokud jste nic „nevygůglil“, zkuste zavolat do Corony nebo Pragomodelu, tam mají téměř vše, příp.kontaktoval nějaké to ČD infocentrum 🙂 Pokud neuspějete, obrátil bych se s dotazem přímo na ČD.