Na vlastní oči: Jaká je možnost úniku protihlukovou stěnou?

Se zájmem jsem si přečetl příspěvek od Miroslava Vyka Protihlukové stěny mohou… a související články. Před několika dny jsem náhodou objevil v Praze Kolovratech na únikových dveřích v protihlukové stěně cedulku „Vchod uzavřen“ (důvod uzavření bude podrobně rozepsán v připravovaném příspěvku) a to mě přivedlo na myšlenku, jak asi je dnes, několik let po skončení stavby, zajištěn únik z kolejiště při případné mimořádné události na trati.

A když už byla řeč o Kolovratech, začal jsem svou pouť právě tam a došel do Prahy Uhříněvsi. Pořídil jsem fotodokumentaci, odkaz na galerii najdete na konci příspěvku.

Moje zjištění stavu únikových východů je, že z 15 jsou čtyři nepoužitelné. Nevím, kdo zodpovídá za jejich stav, kdo by měl zajistit, aby únikový východ byl opravdu únikový a ne jen past, ze které není úniku, nemluvě o tom, že by se tímto „otvorem“ na místo neštěstí měly dostávat složky IZS. V následující tabulce uvádím všechny východy v uvedeném úseku, podle jejich kilometrické polohy na trati:

Následuje nadjezd nad silnicí, vlevo i vpravo na obou jeho koncích jsou únikové průchody, které se ovšem používají pro „zkrácení“ cesty přes koleje. Paradoxem je, že cesta přes koleje je horší, než jít po chodníku vně kolejiště, sejít dolů na chodník… Nemluvě o bezpečnosti. Ovšem adrenalin především. Dále je průchod stěnou po asi 100m od mostu, podle vyšlapané pěšiny také hojně používaný pro zkrácení cesty velmi frekventovaným kolejištěm.

Únikové východy jen na těchto několika kilometrech trati jsou tedy z větší míry v pořádku. Ovšem co ty, které použitelné nejsou? Jak si někdo může dovolit zatarasit únik pevnou mříží? A kdo se má postarat o ty, které jsou zarostlé stromy, kdo zodpovídá?

ODKAZ
Na kole či pěšky ve stopě císařské dráhy potřetí a naposledy

Až bude únikový východ potřebný, zákonitě to bude ten, který použít nejde. Pak bude pozdě se starat o jeho uvolnění. A že „vybourání“ otvoru pro záchranné složky je neproveditelné, o tom nás přesvědčili v Plané. A kdo pak cestujícím, snažícím se uniknout z pasti vysvětlí, že prostě někdo právě ten potřebný východ zatarasil?

O protihlukových stěnách jako takových se vedou diskuse již dlouho. Jsou-li potřeba všude tam, kde jsou, v takové obrovské míře, to nechť posoudí jiní.

Na závěr si dovolím poznámku pro případné připomínky: mám povolení ke vstupu do kolejiště

Upozorni mě
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Luboš
Luboš
17.5.2011 16:13

Pak nemají být státní zakázky předražené, když se kolem tratí staví takovéhle fatální zbytečnosti a nesmysly, jako jsou protihlukové stěny. Ty stěny jsou úplně zbytečné, protože ten vlak je slyšet stejně, a ohrožuje to bezpečnost cestujících a hyzdí krajinu, a pánům ekologům je to zřejmě úplně fuk. Opět se v našem státním bordelu ukázalo, že se opět muselo dát nahrabat ze státního rozpočtu, několika soukromým firmám a projektantům.

454
454
16.5.2011 20:34

Hm, tak toto je zajímavé čtení. Ještě lepší jsou fotky, vede ta co má km pol. 170,300. To snad není možné, nikdo se tímto nezabývá, nikdo nekontroluje…?
No i když, čemu se divím. V tomto státním bordelu se vše řeší až po průšvihu.
Tak počkáme, uvidíme….
Ale díky p. Aleši za snahu. A snad to nějakého „úřadu“ zvedne ze židle, vyleze z kanceláře a půjde do terénu konečně dělat svou práci.