Oprava hlubočepských viaduktů dokončena

Hlubořepský viadukt po opravě (Autor: Metrostav)

Stavbaři ukončili práce na rekonstrukci dvou památkově chráněných železničních mostů v pražských Hlubočepích. Při rekonstrukci, která probíhala od září roku 2018 ve dvou etapách byla mj. provedena sanace pilířů, zpevnění kleneb, provedena nová hydroizolace a položen nový železniční svršek.

První a náročnější etapa zahrnovala mj. snesení starého kolejového svršku včetně ocelové nosné konstrukce a provedení nezbytných úprav pro dostatečné odvodnění trati včetně kamenné i ocelové konstrukce zábradlí viaduktů. „Starý systém odvodnění se ukázal jako nefunkční, a proto docházelo k sycení klenbového a poprsního zdiva vodou, dále pak k průsakům a degradaci klenbového zdiva,“ vysvětlil stavbyvedoucí Roman Šimáček. „Základem nové hydroizolace jsou asfaltové natavované pásy a nerezový systém odvodnění, který je protažený skrze původní kamenné chrliče,“ dodal.

Pod dohledem památkářů

U viaduktu nad Hlubočepskou ulicí a železniční tratí, která vede v údolím podél Dalejského potoka, bylo navíc nutné kompletně vyměnit ocelovou nosnou konstrukci mezi čtvrtým a pátým pilířem. „Tam jsme museli nejprve vybudovat nový úložný práh spřažený se stávajícím kamenným zdivem,“ připomněl stavbyvedoucí. Rekonstrukce tohoto jihovýchodního viaduktu si vyžádala značnou improvizaci.

Památkáři zde požadovali dokonalou repliku starého ocelového zábradlí usazeného do sloupků a podepřeného kamennou římsou. Práce první etapy, během nichž byl na jednokolejné trati vedoucí z Prahy-Smíchova do Hostivic přerušen provoz, byly ukončeny v prosinci minulého roku. Ještě před Vánocemi proběhla zatěžovací zkouška, která potvrdila správné chování konstrukce, a 19. prosince byl na trati obnoven provoz vlaků.

Druhá etapa se zaměřila na kompletní sanaci spodní stavby obou viaduktů, pilířů i mostních oblouků. Metrostav s ní začal až na jaře, z důvodu vhodných klimatických podmínek k provádění sanačních prací. Nosnou konstrukci mostů zde tvoří kamenné nebo kombinované cihlovo-kamenné půlkruhové klenby. Také tyto práce probíhaly pod přísným dohledem památkářů – oba viadukty, postavené v letech 1870 až 1872 jako součást jedné z větví Buštěhradské dráhy, jsou kulturní technickou památkou.

Hlubočepské viadukty po rekonstrukci

Zdroj:

  • Čtrnáctideník Metrostav č.16/2019
  • FB Metrostav (foto)
ODKAZ
Reakce NPÚ na veřejné vyjádření zástupce Správy železnic a vyjádření Vědecké rady ve věci železničního mostu v Praze
Upozorni mě
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
bkp
bkp
28.9.2019 15:07

Na mobilu snad vidím špatně, mají tam pružné upevnění?

Tomas
Tomas
Reakce na  bkp
13.11.2019 09:07

Zdá se, že nemají. Je to repas starých kolejí – škoda.