Po vlečce do Velkých Popovic projel první vlak

Motorový vůz M 152.002 u vrat areálu velkopopovického pivovaru 17.května 2018 (zdroj: Ondřej Stratilík/Euro).

17. května 2018 po více než třinácti letech od ukončení provozu projel po někdejší pivovarské vlečce ze Strančic do Velkých Popovic a zpět první vlak.

Nebýt týdeníku Euro, který o této události informoval jako jediný, prošla by tato zřejmě bez povšimnutí veřejnosti i médií.

Připomeňme, že provoz na vlečce, resp.přesněji její části od odbočky do areálu firmy VOG, byl ukončen k 1.dubnu 2005. Poslední vlak se sladem projel po vlečce 18. března 2005. Kolejiště v areálu pivovaru bylo v dalších letech sneseno.

V sobotu 9. června 2018 se po vlečce vydá první vlak pro veřejnost, který znovu po letech poveze zájemce na již 26. ročník Dne Kozla. V čele vlaku bude parní lokomotiva ř. 423.0 „Velký bejček“. Během několika dalších týdnů se pak rozjede pravidelný nedělní provoz motorových osobních vlaků „Popovický expres“ v podobě dvou „orchestrionů“, tedy motorových vozů ř. 810. Od původně plánovaného nasazení historické motorové lokomotivy ř. T 444.0/1 „Karkulka“ bylo nakonec upuštěno. Všechny vlaky budou jezdit až z/do Prahy (na oficiálních stránkách pivovaru nebo Dni Kozla o tom ale nebylo ke dni vydání tohoto článku ani zmínky).

Obnova vlečky z roku 1903 stála zhruba 2 miliony korun. Při opravě byly vyměněny pražce, opraveny propustky, vyřezány náletové dřeviny a rovněž bylo zlikvidováno i několik černých přejezdů, které si zde za léta nepoužívání vlečky vytvořili zemědělci.


Zdroje:
K-REPORT: Ukončení provozu na vlečce do Velkých Popovic
EURO.CZ: Zelená! Vlečka do popovického pivovaru se opět rozjela
Web „Den Kozla“
Web Velkopopovického pivovaru
Historie pivovarnictví ve Velkých Popovicích

ODKAZ
Poslanci zrušili poplatky za OZE pro elektrickou trakci
Upozorni mě
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře