Modernizace Rokycany – Plzeň, stav 24.7.2014 aneb na skok u sousedů

Co nového u Plzně? Pojďme se společně podívat na situaci v úseku od Rokycan po východní portály tunelů. Zájemce o základní fakta o stavbě opět odkazuji na úvodní „seznamovací článek„.

Souhrnně pro celý úsek: Pokládka 1.TK byla dokončena a je provozována. Až na několik krátkých úseků vše nový svršek z kolejnic 60E2 na pražcích B91S. 2.TK je vyloučena, snesena a práce probíhají na objektech v její stopě.

situace RoPl 24.7.2014

Úsek Rokycany – zastávka Klabava:

V oblasti za Plzeňským předměstím, přibližně od km 88,0 probíhá výstavba PHS podél 1.TK, tedy jižně od trati. Za nadjezdem silnice II/605 je v přímé cca 300 m dlouhý úsek na původním svršku (km 89,4 – 89,7). Podcházíme dálnici D5 do Plzně a trať v km 90,0 vstupuje na přeložku – do zářezu Klabava. Za zářezem se trať vrací do původní stopy (v km 90,8), toto místo provází několik zajímavostí – jako první všímavý cestující zaregistruje rozsáhlou deponii materiálu nad zářezem. V tomto bodě také následuje další krátký (cca 300 m) úsek na starém svršku. A do třetice: Vlevo míjíme zříceninu hradu Starý Zámek. To už ale trať překračuje mostem komunikace do Klabavy a za mostem se rýsuje stejnojmenná zastávka.

Zastávka Klabava:

Nástupiště podél 1.TK je dokončené a používáno. Jedná ze o klasiku ze zámkové dlažby. Východním směrem vede od nástupiště rampa k zmíněnému mostu s komunikací do obce, dále je pak k dispozici nadchod. Vzhledem k probíhajícímu budování podchodu je poněkud překvapivé, že nadchod nese známky nedávné opravy pochozí plochy (DOPLNĚNO: jedná o opravu povrchu kvůli nové trakci nad 1.TK. Děkujeme čtenáři s nickem FAST za doplnění).

Úsek zastávka Klabava – Ejpovice:

Za zastávkou pokračuje trať v přímé a až po dvojici protisměrných oblouků před Ejpovicemi neobsahuje žádné zajímavé objekty (omlouvám se fanouškům propustků, celkem už jsme ignorovali minimálně pět, ale pro jejich potěšení jsou tentokrát zdokumentovány alespoň ve fotogalerii).

ODKAZ
Karlštejn - Beroun: zastávka Srbsko v novém

žst. Ejpovice:

Na vjezdu do Ejpovic následuje další úsek na původním svršku, přibližně 92,4 – 92,7. Následuje impozantní (na poměry tohoto úseku, tedy v konkurenci propustků) most přes Ejpovický potok a ulici Hlavní o dvou obloucích. Pod bývalou 2.TK probíhá demolice zbytku mostu, 1.TK již přechází po novém mostě, osazeném PHS (ty ostatně následují podél 1.TK až k nástupišti stanice v různém stádiu rozpracovanosti). Další most na konci ulice Pod Zahradami je již klasické konstrukce s jedním otvorem a horní deskou se zabetonovanými ocelovými nosníky. Následuje výpravní budova a nástupiště stanice (dokončeno u 1.TK). Nutno dodat, že Ejpovice se stanicí teprve stanou, význam stanice bude v odbočení jednokolejné trati do Chrástu (ve stopě současné dvoukolejné trati) od nové „tunelové“ trasy. Vybavení stanice ničím nevybočuje – nástupiště ze zámkové dlažby (pochopitelně 550 mm nad temenem kolejnice), přístřešek, budovaný podchod.

Úsek žst. Ejpovice – východní portály tunelů:

Trať za nástupištěm pokračuje pravým obloukem do oblasti, kde se oddělí trati do Plzně a do Chrástu. Svah zářezu vlevo je zajištěn masivní zárubní zdí. V současnosti se zde v km 94,0 nachází napojení do původní stopy k Chrástu. Nyní jedna zajímavost: V původní stopě směrem na Chrást trať komplikovaně obchází vrch Chlum (412 m.n.m.). Nová trať oproti tomu povede přímo na Plzeň – Doubravku, a to pod vrchy Homolka a Chlum (416 m.n.m.). Ano, je to tak, jedná se o dva vrcholy, stejného jména, téměř stejné výšky a v těsném sousedství. My už ale sledujeme pomyslnou stopu přeložky, která na konci zářezu pokračuje mírně vlevo do zářezu ve svahu. K východním portálům zbývá 1500 m a trať musí vystoupat 27 m v mohutném zářezu. Na konci zářezu trať podejde přeložku silnice II/180 a v mírném zářezu vstupuje do oblasti před portály. Naše putování končí. Koncem roku 2014 by měl razící štít TBM společnosti Herrenknecht vyrazit na 4150 m dlouhou pouť jižní troubou za titulem „nejdelší železniční tunel v ČR“. Až dorazí k cíli u současné zastávky Plzeň Doubravka, vrátí se tunelem k východnímu portálu a zahájí ražbu severní trouby. Má na to cca tři roky, popřejme mu i všem pracovníkům Metrostavu hodně štěstí a ať na ně dohlíží sv. Barbora. Zdař Bůh! PS: Prvenství v délce by tunelu s pracovním názvem Ejpovice (nebo Chlum podle jiných zdrojů) mělo vydržet minimálně tři roky. Pak ho ohrozí buď tunel Chotýčany na „naší“ stavbě Nemanice – Ševětín, nebo tunel Oucmanice v úseku Ústí nad Orlicí – Choceň, oba s délkou téměř 5 km.

Následuje fotogalerie a s ní jedna novinka, respektive test. Před každou fotografií je zobrazena její pozice na přehledové mapce úseku. Šipka ve žlutém rámečku vyznačuje pozici fotografa a směr pohledu. Budeme rádi, pokud v diskuzi pod článkem vyjádříte svůj názor. Je tato možnost užitečná, nebo spíše obtěžuje? Měla by být mapka a pozice podrobnější? Vyhovuje víc než „metronavigace“ nad fotografiemi u staveb Úvaly – Běchovice a Bubeneč – Holešovice? Děkujeme za názory.

 

ODKAZ
Karlštejn - Beroun: zastávka Srbsko v novém

Fotogalerie, verze s mezimapami:

Ro-Pl_2014-07-24

 

Fotogalerie, verze bez mezimap:

Ro-Pl_2014-07-24_bezmm

 

Zdroje: Vlastní pozorování, ITA-AITES, web společnosti Metrostav, příspěvky čtenářů.

Upozorni mě
Upozornit na
guest
17 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Zdeněk Jonáš
Zdeněk Jonáš
18.8.2014 11:48

Já osobně tuto navigaci v mapce vítám. Pokud ten úsek neznám jako vlastní boty, tak mi to dost pomohlo se tam orientovat. Rozhodně bych toto nezatracoval, češi se obvykle staví odmítavě ke každé novince.

Matěj
Matěj
11.8.2014 11:03

„Pak ho ohrozí buď tunel Chotýčany na „naší“ stavbě Nemanice – Ševětín, nebo tunel Oucmanice v úseku Ústí nad Orlicí – Choceň, oba s délkou téměř 5 km.“

Bohužel ani jedno už neplatí, trať Choceň – Ústí nad Orlicí se bude modernizovat ve stávající stopě s naprosto minimálními úpravami, u tratě Nemanice – Švětín se snad hledá jiné řešení, neboť původní by prý bylo příliš nákladné… :-/

Michal
Michal
Reakce na  Martin Flohr
12.8.2014 09:48

Na trase Nemanice – Ševětín byly původně navrženy tunely o celkové délce cca 3,5 km. Levnější řešení by technicky existovalo, ale nevím, zda je průchozí po úřednické stránce. Vývoj, jak se došlo k cca 8 km tunelů, popsal p. Babič na letošní konferenci Železniční dopravní cesta.

Michal
Michal
11.8.2014 08:36

Fotogalerie – dík za novou nabídku, ale víc se mi líbí ten styl, který je u stavby Běchovice – Úvaly

FAST
FAST
10.8.2014 08:43

Lávka na zastávce Klabava bude snesena po zprovoznění podchodu (prosinec 2014). Oprava povrchu je kvůli nové trakci nad TK1.

bugear
bugear
9.8.2014 22:21

Souhlasím s předřečníkem, vidět padesátkrát téměř stejnou mapku je hodně otravné. Pokud nejsou fotky na přeskáčku, nepotřeboval bych osobně ani metronavigaci a vystačil si s textovým popisem. (O ten jsem byl tentokrát bohužel ochuzen, foobox v Opeře 12.17 moc nefunguje. Překvapivě v 11.11 jede bez problémů.)

>Důvod bohužel autorovi není znám, bude doplněno.
Probíralo se to na káčku, posun osy v těchto místech zasahoval do 2. TK, musí se tedy počkat, až bude v nové stopě.
>Prvenství v délce by tunelu s pracovním názvem Ejpovice (nebo Chlum podle jiných zdrojů) mělo vydržet minimálně tři roky.
Myslím, že mu vydrží ještě hodně dlouho. 🙂

Jan Beneš
Jan Beneš
Reakce na  bugear
10.8.2014 09:53

Nestrašte s těmi tunely. Já doufám, že aspoň u toho Ševetína se to postaví tak, jak to bylo plánováno a nebude se zase vymýšlet nějaké nové řešení jako u Ústí. Místo toho, aby se to udělalo pořádně, tak zase z toho bude paskvil. Aspoň mohli udělat kombinaci modré a fialové varianty. A u financí bych problém neviděl, podívejte se kolik nakonec stojí tahle stavba. Jenom prostě zase jim nevyšly tabulky u kterých se nezohledňuje to, že stavba se klidně může zaplatit i za 30 – 50 let, ale stále dalších 30 – 50 let a možná i víc bude bez problému funkční. Podívejte se na stavby našich předků, ty byly i po 100 letech ve velmi dobrém stavu, samozřejmě se musí dělat pravidelná údržba a né na to kašlat.

bugear
bugear
Reakce na  Martin Flohr
11.8.2014 23:23

Já si neuvědomil, že to je pořád ještě provizorium. 🙂 Ale už budu vědět, ve které verzi si to mám prohlížet.

Jan Beneš
Jan Beneš
9.8.2014 10:15

Myslím, že je plně dostačující metronavigace. V podstatě se objevuje jedna fotka (mapa) stále a pak těch foto je moc. Popravdě při prohlížení mě to ke konci už dost vadilo. Myslím, že každý si zobrazí úvodní mapku, kde pochytí hlavní místa stavby a pak je ještě ve fotkách text, který upřesní místo.