V benešovských podchodech vznikají umělecká díla

Cestující, kteří v posledních dnech procházejí podchodem na vlakovém nádraží v Benešově u Prahy obdivují vznikající galerii obrazů žáků ZUŠ Benešov. Pod vedením paní Mixanové se stěny podchodu mění v krásnou vstupní bránu do Benešova. Zmizela graffiti a postupně zde vznikají obrazy, znázorňující místa v Benešově a okolí.
Namátkou: roh podchodu pod 1.nástupištěm se mění v strom na hřbitově pod noční oblohou, kde umělec vtipně využil osvětlovací těleso podchodu, kolem něhož svítí měsíc. Dále najdeme třeba radnici, památnou studánku, oblouky kláštera,  či starodávnou budovu gymnázia. Podchodu bude vévodit na stěně pod 3.nástupištěm zámek Konopiště se sochami v zámeckém parku.

Současně odborná firma provádí odstraňování výtvorů sprejerů a tlakové mytí schodišť a stěn.

Další benešovský podchod, ten, kterým se dostanete z Nové Pražské k nemocnici, svými malbami oživili studenti blízké SZeŠ Benešov pod vedením paní Fraitové.
Obrazy znázorňují zaměření této školy – traktoristka, kráva, kůň, kytičky, stromy, děti jsou nadšeně výskají u krtečka. Ani tady nechybí zámek Konopiště,  ale třeba i malba průčelí školy a její znak.

Akci financuje Město Benešov, spolupracují SŽDC, ČD a Posázaví.

Budeme držet mladým umělcům palce, aby se jejich nádherné dílo podařilo dokončit ke spokojenosti obyvatel a návštěvníků města. A budeme doufat, že jejich práci nikdo neznehodnotí čmáranicemi. Na to ostatně dohlíží kamerový systém.
Podobný projekt před časem vznikl v nádražním podchodu v Čerčanech. Dodnes je neponičený a cestující se mají na co dívat.
Do fotogalerie jsem zařadil jen nějaké fotografie obrazů, snad se autoři těch nezveřejněných  neurazí.
Po dokončení celého díla rád nafotím výsledek i s autory (pokud nebudou proti) a budete se moci podívat.


 

ODKAZ
Perličky z historie
Upozorni mě
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Jan Novák
Jan Novák
25.4.2012 15:30

Vypadá to velmi pěkně, i když se to teprve dělá. Je vidět, že je to dobře plánované, co kam dát, narozdíl od minulé verze, která vznikala dost živelně (určitě bych někde našel fotky, protože jsem to fotil víckrát, naposledy před „rozbořením“ nádraží při jeho rekonstrukci). Už se těším na pěkný podchod.
V Čerčanech to mají už delší dobu (myslim že minimálně rok) a kupodivu nepoškozené, nepočítám-li pár „tagů“ okolo (jejich autoři by se měli stydět).
Za to v podchod v Uhřiněvsi patří do muzea hrůzy. Včera jsem se tam ocitnul kvůli výluce (mohl jsem počkat až na vlak co jede do benešova a nebo ject až do strančic, ale v uhřiněvsi jsem dávno nebyl, tak jsem těch 20 minut strávil tam). A nejde jen o pokreslené stěny, i když ty jsou vidět na první pohled. Mimochodem východ z podchodu je situován do velmi špatného místa. Srovnejte cestu vlak-autobus přes koleje a podchodem a možná vám nebude tak divné proč lidi tolik riskují. Ale to bysme se dostali úplně jinam.

simyv
19.4.2012 21:50

Pěkně vymalované. Držím palce, ať to takhle zůstane a doufám, že inspirují i jinde