Zdeněk Žák: Musíme oddělit správu věcí veřejných od politických rozhodnutí

Zdenek_ZakMinistr dopravy Zdeněk Žák představil klíčové body resortu pro připravované vládní prohlášení. Zároveň konstatoval, že aktuální manažerské změny v Českých drahách mají zcela věcný charakter a vzhledem k ekonomické situci tohoto státního podniku jsou zcela nezbytné.

„Při přípravě vládního prohlášení neděláme žádná dramatická rozhodnutí. Mezi hlavní body patří návrat k ochraně zájmů občanů České republiky proti zájmům nejrůznějších lobby, které zatím v dopravě vítězily. Kromě toho se pokusíme zachránit co nejvíce evropských peněz, u kterých nám hrozí, že je potupně vrátíme zpět do Bruselu,“ uvedl ministr.

Z toho důvodu podporuje ministr Zdeněk Žák i výstavbu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe. „Je to jedna z posledních možností, jak dostat do České republiky evropské peníze a podpořit hospodářství celého státu,“vysvětlil. Kromě toho zastává názor, že stát by se měl k občanům chovat vlídněji a ne je jen zatěžovat poplatky a pokutami. „Daleko větších efektů se dá dosáhnout tím, že budeme všechny motivovat, aby vydělávali na tom, že se chovají prospěšně. Například projektanty oceníme za to, aby projektovali levné stavby. Oni více vydělají a my zaplatíme za stavby méně. Podobně dokážeme motivovat kamiony, aby radši jezdily po dálnici v době, kdy nebudou obtěžovat občany ve špičkách,“ uvedl další podrobnosti Žák.

Podle ministra Žáka je nutné oddělit správu věcí veřejných od politických rozhodnutí. „Problémy, které nám zanechaly předchozí vlády, jsou mnohdy tak akutní, že je musíme řešit okamžitě. Kdybych čekal s ČD Cargem, až se usnese parlament a společnost mezitím zkrachovala, tak by mě asi nikdo nepochválil,“ vysvětluje, proč podporoval rychlou obměnu Dozorčí rady Českých drah, která postupně vedla až k výměně generálního ředitele této společnosti. „Státní firmy a aktiva daňových poplatníků se musí spravovat průběžně,“ dodal.

ODKAZ
Stavba mostu u Červené nad Vltavou zdárně pokračuje

Ministr se ohradil proti kritice z úst předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Ten míní, že změny v Českých drahách jsou motivovány politicky. „Pan Sobotka by měl veřejnosti sdělit, co má proti snahám ministerstva dopravy zachránit krachující Cargo. Nebo co má proti našim snahám splatit gigantické dluhy Českých drah, které tam nasekali lidi, kterých se zastává. A už vůbec nehovořím o naprosto nemravných mnohamilionových zlatých padácích, o kterých jsme se dnes dozvěděli. Neděláme politickou práci. Snažíme se jen zachránit jeden průšvih za druhým,“ reagoval Zdeněk Žák.

Zdroj: MD ČR

Upozorni mě
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře