Rekonstrukce zastřešení haly žst. Praha hl.n. – začíná etapa 3

Nedávno jsme se rozloučili s druhou etapou (zahrnující i čtvrtou etapu dle původního projektu), už je tu třetí. Po jejím dokončení se ocitneme v pomyslné čtvrtině celé stavby, protože východní polovina druhé haly již bude kompletně v cílovém stavu.

Podrobnější informace naleznete v úvodním článku, kde byla nově doplněna i terminologie částí haly a popis číslování sloupů.

Druhá etapa zanechala druhou halu ve stavu, kdy jsou ošetřeny všechny sloupy druhé haly (řady B a C) do výšky trakčního vedení a na východním konci kompletně přesklená podélná fasáda nad čtvrtým nástupištěm. Logicky tedy zbývá vše výše, to znamená vlnitý plech a ještě výše světlíky na vrcholu zastřešení. Protože si dokončení těchto prvků vyžádá vždy uzavření prostoru pod nimi, není možné dokončit „vše výše“ v jedné etapě, bylo by nutné uzavřít celou druhou halu a tedy tři staniční koleje. Proto je tento krok rozdělen do dvou etap s vyloučením vždy dvou staničních kolejí (nyní 12+14, v další etapě 8+12).

schema-e3z_r1

V té současné, třetí etapě, tak bude postupováno od vrcholu zastřešení východním směrem a po dokončení tak bude rekonstruována celá východní polovina zastřešení druhé haly. Opět dojde k otryskání všeho kovového, bude proveden nový nátěr a proběhne výměně skel stropních světlíků i ocelové konstrukce světlíků. Stávající vlnitý plech pod světlíky bude snesen a vyměněn za trapézový.

Proč trapézový plech místo vlnitého? Stávající krytinu haly tvoří skružený vlnitý plech. Záměrem celé rekonstrukce je zachovat původní vzhled památkově chráněné haly. Dle projektu je ale v současnosti velmi problematické takový plech vyrobit. Konkrétní problém má spočívat v poloměru skružení (hala má rádius 48,7 m, výrobci umí od 50 m výše). Uvidíme tedy, zda se oproti projektu nakonec podařilo sehnat vlnitý plech patřičných parametrů. Pokud ne, bude nahrazen v dokumentaci navrženým trapézovým plechem TR 40/160 tl. 0,88 mm.

Mimo výše uvedených prací na střeše haly proběhne také rekonstrukce obou čel druhé haly, a to pochopitelně jen části (obdobně jako u zastřešení haly, východní polovina čela).

ODKAZ
Praha-Vršovice: provizorní lávka do provozu, spěšné vlaky na "Masaryčku"

V následující čtvrté etapě by tedy mělo být postupováno identicky, zrcadlově dle osy 12.SK západním směrem a po jejím dokončení by měla být druhá hala dokončená.

Následuje opět jen velmi stručná fotogalerie:

Hlavak e3.0z

 

Zdroj: Vlastní pozorování.

8 komentářů

 1. Podle toho plánku by měla být 12 kolej ve výluce ovšem pod napětím. A z fotek je jasně vidět, že přesně v ose téhle koleje stojí lešení, takže si tam to TV pod napětím neumím moc představit. Jak to tedy je?

  • Dobrý den, varianta s 12.SK pod napětím předpokládala, že celou etapu realizuje Chuck Norris, a to sám v přestávce na svačinu. Z toho ale nakonec sešlo kvůli mzdovým nákladům 🙂

   Máte pochopitelně pravdu, jednalo se o omyl. Trakční vedení je nejen vypnuto, ale i sneseno v kolejích 12 i 14. Problém je, že původní projekt předpokládal hned několik variant řešení této a příští etapy (pojízdné lešení, lešení v celé délce haly, práce z plošin). Uvedené schéma jsem kreslil podle textového popisu etapy, kde je skutečně uvedená 12.SK ve výluce bez snesení TV, toto ovšem patrně platilo pro jiné řešení, než to, které bylo nakonec zvoleno. A protože jsem si text i schéma připravoval ještě před fotografováním, bohužel jsem si poté nesrovnalosti ve schématu nevšiml.

   Děkuji za upozornění, opraveno.

    • Jsem rád, že jste na chybu upozornil, jednak díky Vám nešíříme dezinformace a pak je to také zpětná vazba, že články někdo čte. I když, na „mops Výmola“ mi nikdo nepřišel 😉 To je ostatně výzva pro ostatní čtenáře – pokud zaregistrujete nějaké nepřesnosti nebo nejasnosti, neostýchejte se napsat do diskuze. Autoři se určitě neurazí, naopak nám pomáháte tvořit společně kvalitní obsah pro ostatní čtenáře.

     • To my takhle s kolegy někdy zkoušíme pozornost čtenářů 🙂

 2. Doplnění: Lešení vesele nabývá na délce, momentálně již cca do poloviny délky haly. Podle všeho tedy bylo upuštěno od plánovaného dělení na sekce a lešení bude vystavěno v celé délce haly (případně budou jen dvě sekce v polovině délky haly).

 3. Včera už odstranili část lešení u jižního okraje haly – je to paráda – světlo, a mraky nad hlavou budou určitě lepší, než zašlé žluté sklo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*