Z okolí železnice si dělají skládku

Začíná se nám rozšiřovat nešvar, že si lidé dělají z okolí silnic a železnice odpadkové koše. To, že někdo za jízdy autem či vlakem vyhodí obal od jídla nebo láhev, není nic nového. Okolí silnic občas uklidí brigádníci a je zas čisto. Vyhození prázdné láhve z okna jedoucího vlaku je již nebezpečné pro toho, kdo se musí pohybovat v kolejišti.
Ale to, co se najde u silnic – plné pytle domovního odpadu, to už je drzost. A teď se v Uhříněvsi během měsíce objevilo šest podobných skládek. U kolejí.

Nejde o domovní odpad, ale o odpad nějaké „picí“ provozovny. První hromádka se zjevila někdy před měsícem. A dnes jich je už zmíněných šest.
První je u návěstidla Lc 2a, v místě, kde dřív býval přejezd („prostřední“, protože tu bývaly tři) a dnes je v jeho místě podchod pod tratí. Následující je po asi sto metrech a další následují až k nadjezdu nad novou komunikací ze světelné křižovatky u Nového náměstí do Pitkovic.
Všechny ty hromady mají společné znaky:

  • láhve od alkoholu i nealko
  • krabičky od cigaret
  • nedopalky
  • použité papírové osušky
  • zbytky jídla
  • účtenky s (asi) přezdívkami (Hadrák, Dejv, Synáček, Vadim, Majda, Oliva, Michal, Robert, Topinka, Milda, Vlasta a další…)

Zlatým hřebem je účtenka s napsaným vzkazem pro kolegu: „Péťo, peníze máš pod krabicí cigaret. Ty lístky, jsou zaplacený“
Z těchto artefaktů by jistě nebylo nic těžkého, najít původce odpadu a přinutit jej, aby to uklidil. Ovšem, kdo?

V Uhříněvsi, ale nejen tam, se množí případy vandalismu. Sprejem postříkané zastávky, návěstidla, protihlukové stěny, vlastně vše v kolejišti. Rozbité skleněné výplně přístřešků a další a další.

Myslíte si, že by Policie ČR, případně městská, měla, při nahlášení pohybu zjevně neoprávněných osob (třeba strojvedoucím), zasáhnout a tyto „lidi“ aspoň pokutovat za porušení zákona? Ono totiž porušením zákona je, když se pohybuje někdo, kdo tam nemá co dělat, v prostoru dráhy, který není určen veřejnosti.
A jak toto porušení pokutovat? Aha? Jde o vniknutí na cizí pozemek? Nebo o možné veřejné ohrožení?
Anebo opět zavřem očka a budem dělat, že se vlastně nic tak hrozného nestalo. Na naší zahrádku ten binec nikdo nehodil, tak co… Ale až to hodí na tu naší zahrádku

ODKAZ
Perličky z historie

FOTOGALERIE k článku
FOTOGALERIE


Nejmenovaná paní poslala odkaz na tento článek přednostovi SDC Praha a zde je vyjádření jeho zástupce, jež mi přeposlala:

 

Vážená paní (…),

k Vaší emailové zprávě, včetně zveřejněných fotografií, Vám sdělujeme následující informace k uvedené problematice:

–         SDC Praha se nezříká jakékoliv odpovědnosti vlastníka pozemku, nepořádek však způsobuje cestující veřejnost a fyzické osoby  všeobecně. Vzhledem k tomu, že fotografie jsou pořizovány z míst veřejnosti nepřístupné ( nikoliv z pohledu cestující veřejnosti ve vlakové soupravě, ale pěší dostupnosti ), a poměrně detailní, osoba ( pokud nebyla v zaměstnaneckém či smluvním vztahu se SŽDC s.o.) zřejmě porušila zákon o drahách.

–         Pozemky, náležející do správy SDC Praha, jsou uklízeny průběžně. V rozsahu působnosti SDC Praha jsou lokality, kde spolupracujeme s úřady jednotlivých městských částí ( OŽP ) případně s PČR a MP, neboť v některých případech je nutná  jejich asistence z důvodu bezpečnosti, a u takovýchto případů je následně i vysoký stupeň recidivy, kdy po odstranění nepořádku se vše opakuje.

–         Jako zástupce vlastníka pozemků jsme rovněž i provozovatelem dráhy a naší prioritou nadřazenou před úklidem nepořádku je zajištění bezpečnosti drážního provozu. Úklid nepořádku způsobený veřejností nám odčerpává finanční prostředky na údržbu a opravy naší infrastruktury.

–         Uvedený odkaz byl postoupen správci pro zajištění nápravy, v době dovolených a personálních možnostech bude termín úklidu přiměřený naším možnostem.

Za upozornění a připomínky na uvedenou problematiku a činnost zařízení v naší správě Vám děkujeme, oznámením tohoto typu věnujeme vždy velkou pozornost a přijměte prosím, tímto naší omluvu jménem SŽDC s.o..

Za SDC Praha P.Votoček

Upozorni mě
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře