Atentát na rychlík Praha-Č.Budějovice?

NÁROD č.25, roč. VIII.     5.2.1932

Mohlo dojíti k vážné katastrofě.

Dne 3. t. m. o 8. hod. večer byl spáchán útok na rychlík, jedoucí z Čes. Budějovic do Prahy. Poblíže zastávky Tomice v okrese sedlčanském byly na koleje položeny dvě betonové plotny a jedna železná. Vše bylo připevněno ke kolejím drátem. Lokomotiva betonové desky rozdrtila a železnou odstrčila, takže k neštěstí nedošlo. V místě však nalézá se propusť, takže v případě vyšinutí vlaku mohlo dojíti k veliké katastrofě. Četnictvo zahájilo vyšetřování.

Národní politika ze stejného dne doplňuje, že se jednalo o rychlík č.21 a k události došlo „asi 500 kroků od zastávky Tomice“ a že betonové plotny byly „150 cm dlouhé a 5 cm široké.“ Dále uvádí, že „rychlík bez zastavení jel dále ku Praze.“

Deník NÁROD 11.2.1932 přináší výsledek vyšetřování:

… Při vyšetřování případu bylo zjištěno, že šlo o pachatele, jenž byl dobře obeznámen, kdy bude moci pohodlně překážky na koleje připevniti. A nyní byl zatčen jistý železničář z Tomic, který byl před časem penzionován. Tento železničář byl viděn v den, kdy se atentát stal, v Benešově v důvěrném hovoru s nějakým neznámým mužem. Po tomto se dosud pátrá. Zatčený je alkoholik a protože pil, byl také předčasně dán do pense. Popírá však, že čin spáchal, tvrdí, že v Benešově osudného dne vůbec nebyl, je však usvědčován více svědky, kteří ho zde viděli.

A motiv chystaného činu? Buď spáchal čin v opilosti, nebo snad chtěl se pomstít za to, že byl dán do pense. Případ je ještě vyšetřován. Indicie proti zatčenému jsou velmi vážné.


Děkuji Honzovi za zaslání podkladů z dobového tisku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*