Pomůžete určit předměty na fotografiích?

Obracím se na znalce drážních předmětů s prosbou o určení, k čemu sloužily dva předměty v galerii. 

První je lampa, samozřejmě. Ale ví někdo, k jakému účelu byla používaná?

Druhá je jakási konev. A u ní majitel, ani nikdo z mnou oslovených lidí neví.

Najde se mezi vámi někdo, kdo pomůže? Své nápady pište do komentářů.

Není vybrána žádná Galerie nebo Galerie byla smazána.

6 komentářů

 1. první obrázek: přenosné návěstidlo „stůj“ na petrolejku.
  druhý obrázek: nádoba na olej pro mazání výhybek.

 2. První obrázek je krásná stará koncovka na petrolej a druhý obrázek je možná malý přenosný uhlák do vozů s kamny.

  • Robe, já bych se spíš přikláněl k názoru, že jde o nádobu na nějakou tekutinu – klidně i ten olej. A na ten by to vypadalo i proto, že konev má nejen držadlo na přenášení (jako bandaska na mlíko), ale i držadlo na poponášení, které by teoreticky nepřekáželo při mazání např. výhybek.
   Ve prospěch kapaliny na úkor uhlí svědčí i vnitřní lem v konvi – uhlí by se špatně vysypávalo, ale kapalině zabrání ve šplouchání. A když se zamyslím (i to umím), tak si představím, že v konvi je olej, nesu ji za drátěné držadlo, dojdu na místo, vezmu ji za plechové držadlo, vytáhnu štětku, která je v konvi, otřu ji o vnitřní lem abych nebyl za prase a mažu, mažu…
   Další názory prosím, ať má Martin z čeho vybírat 🙂
   Za oba předchozí děkuji.

 3. Dobrý večer První předmět je návěstní lampa konec vlaku,věšela se na držáky na venkovní straně vozu.A konev je součástí umýváren osobních vozů .Donášela se v konvích voda na sociální zařízení.

 4. Červená lampa je skutečně stará „koncovka“ vlaků. A ta druhá nádoba je na olej pro mazání výhybek, tak jak to správně uvádí Klier. Mluvím ze zkušenosti. Tuto mazničku jsem sám osobně používal v době, kdy jsem aktivně sloužil jako výpravčí. Vzhledem k tomu, že na malých stanicích nebyl jiný personál (a výpravčí tím pádem byl „universál na všechno“ od prodeje jízdenek po mazání vexlí) vím o čem mluvím. jsem na dráze již přes 30 let.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*