Na webu došlo ke změnám k lepšímu

Alespoň doufáme, že k lepšímu.

Každopádně: ve středu 13.8.2014 mezi 6:30 a 10:30 byl web nedostupný z důvodu změny vzhledové šablony a s tím souvisejícími pracemi. Vše by se dalo udělat při veřejném provozu, jen s minimálními výpadky, ale návštěvníci by se potýkali s občasnou nedostupností některých stránek a funkcí, fotogalerií a rozhozeným layoutem.

Co je tedy nového?

 • Po dlouhé době jsme na zkoušku spustili plugin pro zobrazování galerií. U nově přidávaných galerií (a u několika starších) se u jednotlivých fotografií zobrazuje poloha fotografie na mapě. Díky Martinovi Flohrovi si můžete vybrat Mapy.cz a Google.maps.
 • Pro nejnovější příspěvky jsme již nepoužili pohyblivý slider, ale  výpis deseti posledních můžete vidět jak v běžícím řádku pod hlavním menu, tak i v levém sloupci. Kromě toho jsou poslední příspěvky vypisovány i vpravo od právě čteného příspěvku.
 • Přibylo horní menu, ve kterém najdete Soubory ke stažení, Odkazy na zajímavé stránky, Mapu webu pro představu o struktuře webu a novinkou je Magazín, což je blogové zobrazení příspěvků, po jednom. Ikonku Magazín najdete i vpravo od běžícího textu pod hlavním menu.
 • Do hlavního menu přibyla samostatná položka Historie, neboť dle mého soudu jde o zajímavou rubriku.
 • Přepracovaná je také položka rychlého náhledu na náš facebookový profil.
 • RSS kanály: hlavní kanál má ikonu vpravo nahoře, kde jsou i sociální ikony. Jednotlivé rubriky mají své RSS kanály – kliknutím na položku, či podpoložku hlavního menu se vám načte výpis článků z požadované kategorie a vpravo pod menu je RSS ikona vybrané rubriky.  A pro naprosto věrné návštěvníky má i každý autor svůj RSS kanál 🙂
 • Ikony pro sdílení na sociálních sítích se v příspěvcích přestěhovaly z levé strany na konec příspěvku, tím jsme dosáhli větší šířky textu a lepší přehlednosti.

Co se nezměnilo?

Asi jen dvě věci:

 • při starém zůstal Kalendář (nejen) historických událostí
 • a přestože to dost návštěvníků odsuzuje, zůstalo i pár reklam, neboť licenční poplatky ročně spolknou téměř 3.000 korunek a reklama alespoň část z toho vydělá

Na závěr vás chci požádat, abyste několik následujích dní byli schovívaví k některým nedodělkům ve vzhledu a případně funkčnosti. Postupně doplníme vše tak, aby se to i nám líbilo.

A budem doufat, že změny, ke kterým jsme se odhodlávali již delší dobu, kdy jsme šablonu a její funkce testovali, budou opravdu ku prospěchu a nebude se stávat, že celý web na několik hodin „spadne“. To ostatně záleží i na tom, jak rychle vývojáři NextGen (plugin pro fotogalerie) přeprogramují svůj produkt tak, aby byl méně náročný na paměť serveru.

5 komentářů

 1. v IE 9 z prohlížení fotek se nedá odejít. Navíc nefunguje dříve báječná funkce, že si listuji fotakmi klávesnicí.. škoda..

  • Ano, o tom se ví. IE9 a starší není bohužel kompatibilní. Zajímavé je, že vše správně funguje ve všech jiných prohlížečích (i v např. tak málo používaném, jako je Sea Monkey), ale IE tyto funkce nepodporuje. Je to dáno ukončením podpory ze strany Microsoftu, takže s tím nic nenaděláme. Prostě jde o zastaralý a neaktualizovaný prohlížeč. A pokud mohu doporučit, IE9 bych přestal používat. Má v sobě tolik bezpečnostních chyb, právě z důvodu zastaralosti, že vám může způsobit nemálo problémů.
   Od verze IE10 je plugin funkční, v některých ale nelze použít zobrazení na celou obrazovku.

   Nahlédl jsem do statistiky návštěvnosti webu a zjistil, jaké je zastoupení jednotlivých verzí IE:
   IE 6 – 0,03%
   IE 7 – 0,84%
   IE 9 – 19,22%
   IE10 – 12,54%
   IE11 – 47,42%

   A když už jsem zabrousil do statistik, ještě se podíváme na zastoupení některých prohlížečů:
   Chrome – 31,8%
   Firefox – 31,7%
   IE – 24,7%
   Opera – 4,99
   Safari – 3,43

 2. Nový vzhled se mi líbí, nicméně měl bych pár připomínek: nečitelný text ve formuláři, do kterého zrovna píšu, v přehledu nejnovějších příspěvků na hlavní stránce by si datum vložení taky zasloužilo výraznější podobu. A ještě písmo Lato použité v popiscích galerií je minimálně u mě dost nečitelné.

  • Díky za inspiraci.
   – barvu fontu ve formuláři komentářů jsem změnil na tmavší
   – stejně tak barvu metadat pod nadpisy ve výpisech příspěvků
   Snad bude vyhovovat. V těch komentářích jsem si toho nevšiml, komentáře píšu z administrace, takže jsem přehlédl. A metadata byla opravdu v některých prohlížečích dost světlá. Víc už ztmavit nemohu, nadpis by se už tloukl odstínem s „podružnými“ informacemi.

   A co se týče fontu Lato v galeriích: je to výchozí font od tvůrců, ale není problém změnit na Arial, aby byl na celém webu stejný. Zkoušel jsem v několika prohlížečích, včetně mobilních verzí a všude byl stejný.
   V jakém prohlížeči je to nečitelné?
   Díky

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*