Na kole či pěšky ve stopě císařské dráhy potřetí a naposledy

Votice - Olbramovice; stavba cyklostezky; kamenný nadjezd polní cesty z r. 1900 u Srbic (foto: koridory.cz)

Co sto metrů, to zhruba milion korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury.  2443 metrů samotné cyklostezky šířky 3 m stálo 25.339,513 mil. korun vč. DPH. Zbylé části celého souboru staveb jako chodníky s autobusovou zastávkou, středový ostrůvek na silnici I/18, parkoviště pod silem na Beztahově, nový propustek, veřejné osvětlení, nasvětlení přechodů a vedlejší a ostatní rozpočtové náklady si pak vyžádaly další náklady v celkové hodnotě takřka 8,3 mil. korun vč. DPH.

Ačkoliv nejsou práce ještě zcela dokončeny a dílo není zkolaudováno ani předáno, po stezce se již prohánějí cyklisté i bruslaři a pěší zde chodí na procházky. Bohužel, k historii trati či alespoň úseku, po němž stezka vede, zde chybí jakékoliv informace a železniční artefakty tu v podstatě žádné neuvidíte, což je docela škoda. Informační tabule by v poměru k celkovým nákladům na stavbu stály již zanedbatelnou částku. Rovněž tu chybí jakákoliv odpočívka, přičemž k jejímu vybudování se tu nabízí hned několik romantických míst ve stínu korun stromů. Prostor dvoukolejného tělesa zůstal tedy tak značně nevyužitý. Můžeme pouze doufat, že se to v budoucnu změní k lepšímu (ale koho dnes zajímá historie, obzvláště-li k ní není mnoho fotografií). Z přiložené fotogalerie k tomuto článku je tedy v podstatě vidět konečný stav.

Zbývá tedy jen doufat, že se v Olbramovicích v jiné stavební akci podaří vybudovat druhou část chodníku a zejména dlouho slibované záchytné P+R parkoviště – a toto nezůstane jen u prezentované podoby rozpálené betonové plochy.

Stavba cyklostezky Votice - Olbramovice; stav prací v červenci 2023

 

ODKAZ
Perličky z (tarifní) historie
Upozorni mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Elb
Elb
3.8.2023 01:30

Však výstavbu nějakého dřevěného hradlařského domku se záchodem a odpočívadlem, mechanickým návěstidlem a starými šranky tam můžete zkusit iniciovat sami. Přes místní obec, nebo na to založit internetovou finanční sbírku, taky bych něco poslal.