Olbramovice na konci další etapy

Po Voticích, kde elektromechanické staniční zabezpečovací zařízení skončilo v březnu loňského roku, došlo i na Olbramovice.

Je smutný pohled na řídící přístroj v dopravní kanceláři. Odstrojený tady působí poněkud nepatřičně.  Stavědlové přístroje také již svou funci přestaly plnit. Zatím na obou stavědlech jsou signalisté, kteří ručně přestavují a zamykají výhybky. Výsledné klíče zavěšují na tabule pro zavěšování klíčů. V nejbližších dnech i je nahradí provizorní zabezpečovací zařízení, jehož aktivace probíhá od minulého týdne. Výpravčí zatím ovládá pouze přivolávací návěsti.  30.června i signalisté opustí své stanoviště a nastoupí demoliční čety…

 

Dopravní kancelář je poněkud „přestolovaná“. Kromě stolu výpravčího, na kterém přibyly dva monitory JOP, je vedle něj stůl s trezorem zadávacích počítačů zabezpečovacího zařízení s dalšími dvěma monitory záložního pracoviště JOP. Uprostřed místnosti našel místo veliký stůl, původně JOPkový, který je využit pouze pro umístění desky nouzových obsluh. Měl nahradit původní stůl výpravčího, ovšem vzhledem k tomu, že přepojování, poněkud nelogicky, probíhá za plného provozu (nelogicky proto, protože před několika dny skončila jednadvacetidenní nepřetržitá výluka), nebylo možné stoly prohodit a výpravčího odstavit od jeho pracoviště.

Výpravčí opravdu službu nemají jednoduchou, navíc jsem se dozvěděl, že i když již dříve byla snesena 4.staniční kolej, tedy pro cestující první,rozhlasové zařízení neumí na nynější první kolej hlásit vlaky. Stále tvrdošíjně tvrdí
„…přijede na druhou kolej“. Ale i to se rychle napraví po prvním maléru. To je věc, kterou výpravčí neovlivní, ať se snaží sebevíc.

Kolejiště doznalo velké změny již dříve, navíc v době mé návštěvy hustě pršelo, takže si jen řekneme, že jáma budoucího podchodu již podchod svým vzhledem začíná připomínat, a také to, že Olbramovice mají v kolejišti jednu zabezpečováckou raritu: pětisvětlové návěstidlo pro posun. Je to proto, že po dostavbě bude to samé návěstidlo použito jako cestové.

Nakouknul jsem i do dnes již bývalé reléové místnosti a udělal pár foteček.

 

 

Fotografie útrob stavědel a původního zařízení dopravní kanceláře jsem zařadil do galerie zabezpečovacích zařízení. Ty dnešní si můžete prohlédnout na této stránce, kliknutím na fotku.

Původní elektromechanika v Olbramovicích

 

____________________________________________________________________________

Upozorni mě
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
simba
Autor
26.6.2011 22:09

Aktuálních pár smutných snímků na Facebooku.

simba
Autor
26.6.2011 22:03

Kde máš fotky smutných konců elektromechaniky ? Rozebrané leží před odvozem do sběrny druhotných surovin u obou bývalých stavědel.
Jinak ano, demolice nastanou ihned po 30.červnu.
Krom toho jsou obsypávány portály Olbramovického tunelu a opěry nového mostu nad silnicí I/18.
Od neděle 26.6. je pro veškerou dopravu uzavřena silnice III.tř. do Božkovic v úseku pod železničním nadjezdem, neb zde započnou stavební práce na tomto nadjezdu.

Koudy
26.6.2011 20:31

Zajímavá ranžírka. Jen myslím, že to bylo naopak – původní odjezd byl teď předělán do provizorky na ranžírku z toho šturcu. V definitivce bude dle mého názoru cesťák do Votic nový.

Jinak opět díky za článek!