Práce ve Voticích pokročily. O opravných pracích budovy nádraží podrobněji

Zákres vnějšího prostranství kolem budovy, dotčeného rekonstrukcí. Patrné je umístění mobilních záchodů (zdroj: TZ "Votice-ON" Správa železnic)
Vyznačené prostory výpravní budovy ve Voticích, dotčených rekonstrukcí. WC v budově se opravy nedotknou (zdroj: TZ „Votice-ON“ Správa železnic)

Jak patrno ze snímků ve fotogalerii, práce na opravě někdejší výpravní budovy bývalého nádraží ve Voticích pokročily. Vnější fasáda domu získala svou původní krásu, zachovány byly i původní skromné ozdobné prvky, vč. doplnění cihelných obkladů a oprav hrázděného zdiva. Nádražní budova dostala nové okapy a nejvýraznějším prvkem je nová, dřevěná konstrukce peronního přístřešku (verandy). Konstrukce je z dřevěných hranolů (s profilováním hran), na podbití budou použity palubky, jako krytina bude použit pozinkovaný plech tl. 0,6 mm s povrchovou úpravou v matné barvě břidlicově šedé. Osvětlení bude nově tvořeno svítidly LED.

Podoba původního zastřešení verandy – projekt 1915 (zdroj: NA Praha, fond GI/R)

Rekonstrukcí tedy veranda svou historickou podobu nezíská. Připomeňme si, že původní prvky střechy verandy byly v roce 1917 tvořeny nejen plechem (vlnitým), ale kvůli prosvětlení také průhledy z tehdy používaného drátového skla. Nevhodná osinkocementová vlnitá krytina pocházela až z opravy budovy, realizované někdy během 60./70.let 20.století. Novou střechu pak výpravní budova získala na přelomu let 2005/2006.

Dlažba, položená při koridorizaci stanice v roce 2010 – kdy nahradila tu původní – byla snesena a provádí se pokládka nové, reliéfní betonové dlažby vč. obrubníků a čistících rohoží před vchodovými dveřmi. Dlažba bude rovněž opatřena uzavíracím nátěrem.

Na budově je již zčásti instalováno i nové veřejné osvětlení, tvořené výložníkovými svítidly technologie LED. Ve vnitřních částech v přízemí jsou provedeny nové elektrické rozvody a omítky, v opravovaných místnostech budou provedeny nové sádrokartonové podhledy. Mnoho práce však ještě zbývá, např. výměna původních oken a dveří za nová dřevěná profilu EURO. Nová sklepní okna budou ocelová s úpravou žárovým zinkováním s mřížkou z tahokovu. Na severní straně budovy bude proveden nový chodník a prostranství pro mobilní toalety. V prostoru verandy bude rozmístěn nový mobiliář v podobě kovovo-dřevěných laviček a venkovních kovových košů.

ODKAZ
Proti všem. Demolice výpravní budovy v Kladně (s historickým ohlédnutím za budovami a železničním památníkem)

Nového sociálního zázemí se veřejnost dočká, ale pouze v podobě mobilních toalet, umístěných v ocelové zástěně na novém prostranství u budovy v místě bývalé zahrady. Oprava stávajících toalet v budově není (podle technické zprávy) součástí stávající rekonstrukce.

Opravy budovy provádí firma EDIKT a.s. Cena podle smlouvy o dílo, podepsané dne 19.3.2020 je 10 071 658,27 Kč (vč. DPH).

Votice - oprava výpravní budovy, zač. srpna 2020
Zákres vnějšího prostranství kolem budovy, dotčeného rekonstrukcí. Patrné je umístění mobilních záchodů (zdroj: TZ „Votice-ON“ Správa železnic)

 

Upozorni mě
Upozornit na
guest
14 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Malina
Malina
24.8.2020 09:49

Takže to vypadá že po cestě na nádraží stále budu využívat zkratku lesem z Beztahova, protože mobilní záchody dle svých zkušeností nejdou většinou používat ty jsou tak pro pány, kteří si nemusí sedat. A co se týká soupeření s Olbramovicemi, docela starostu chápu, Votice jsou rozrůstající se město, zvláště po silnici směrem k nádraží vyrostla spousta nových podniků, oproti pár domům ve vesnici Olbramovice. Když musí člověk jet do Prahy rychlíkem, nedá se v Olbramovicích skoro zaparkovat.

bkp
bkp
10.8.2020 12:13

Já pořád nechápu, k čemu je tak veliká budova tam užitečná. Tedy kromě toho starostou tlačeného soupeření s Olbramovicemi.

Malina
Malina
Reakce na  bkp
24.8.2020 09:51

a co tak poměřit velikost Olbramovic a Votic a pracovní příležitosti tamtéž?

jirka
jirka
9.8.2020 12:07

úroveň země/státu se prý pozná podle záchodů, takže to sedí

mirekk
Admin
8.8.2020 05:47

Za sebe mohu konstatovat, že rekonstrukce mě docela mile překvapila. Ano, budova nebude mít svůj původní vzhled, není památkově chráněná, ale z fotek se zdá, že je prováděna citlivě. Reliéfy na fasádě zůstaly zachovány, tím se z budovy nestala rádoby novodobá stavba, veranda působí lehce, k budově se hodí.
Na to, jaká ruina se z ní poslední desetiletí stávala, je to hezké.
Záchody: ano, toto je levné a účinné řešení. Pokud by se rekonstruovaly a veřejnosti 24/7 zpřístupnily záchody v budově, jakou by měly životnost? Takto jsou majetkem firmy, která je provozuje a ta si je i udržuje. Myslím, že cena pronájmu se městu vyplatí, když vezmu do úvahy náklady na rekonstrukci, údržbu a neustálé opravy v případě, že by veřejnost byla vpuštěna do těch v budově.
A na závěr jen povzdechnutí: Bystřická budova může jen tiše úpět a závidět.

mirekk
Admin
Reakce na  simba
8.8.2020 14:21

Víceméně souhlasím. A pak nastane to nejhorší: uhlídat to před sprejery a jiným svinstvem

Michal
Michal
Reakce na  simba
10.8.2020 13:44

S ohlédnutím k faktu, že budova je dnes naprosto zbytečná, bych byl vděčný i za tuhle obnovu. Zázemí pro řidiče potřeba zatím není, 532 tam bude jezdit na otočku se zázemím na autobusáku ve Voticích.