Sudoměřice – Votice: dotace z evropských fondů schválena

Sudoměřice - Votice: mostní estakáda přeložky trati u nynějšího nádraží v Heřmaničkách (foto: koridory.cz)

Evropská komise (EK) schválila dotaci přes 160 milionů eur (více než 4,2 miliardy Kč) na modernizaci železničního úseku mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi.

Exekutiva Evropské unie to oznámila ve svém denním zpravodaji dne 11. ledna 2021. Na, z větší části novostavbě trati, mimo jiné přibude druhá kolej, což má zrychlit cestu mezi Prahou a Táborem na jednu hodinu, rovněž zde vznikají dva nové tunely a nová železniční stanice Červený Újezd. Modernizací dojde ke zkrácení délky úseku zhruba o dva kilometry. Značnou část nákladů díky rozhodnutí EU získá Česko na stavbu z unijního Fondu soudržnosti (Operačního programu Doprava).

Správa železnic zahájila práce na modernizaci trati v roce 2018, hotovo mělo být původně letos v létě. Problémy s tunelem Mezno a následné úpravy v projektu kvůli zvýšení rychlosti z původně navržených 160 km/h až na 200 km/h (pro vozidla s naklápěcí skříní) způsobily zdržení, provoz by tak měl být zahájen zhruba o rok později a práce zcela ukončeny v květnu 2023.

„Tento projekt modernizuje železniční dopravu v Česku a železniční síť bude díky němu atraktivnější a konkurenceschopnější vůči ostatním, více znečišťujícím a nebezpečnějším druhům dopravy,“ uvedla dnes eurokomisařka pro kohezní politiku Elisa Ferreiraová.


 

ODKAZ
Modernizace železničního uzlu Žilina - stav prací v květnu 2024
Upozorni mě
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
Vlada
Vlada
23.1.2021 22:07

Myslel jsem, ze na stsvbu uz byl davno, pred lety, schvalen prispevek EU. 4 miliardy jsou dost.

jen já a nikdo jinej
jen já a nikdo jinej
13.1.2021 05:56

Jaké že byly celkové náklady na zbytečnou renovaci tohoto skanzenu?

Vlada
Vlada
Reakce na  jen já a nikdo jinej
23.1.2021 22:06

Zbytecnou? Co to melete? Pomuze to. A hodne.

Vlada
Vlada
Reakce na  Vlada
24.1.2021 09:18

Jinak celkove to vyjde na 7 miliard