Stav výpravní budovy ve Voticích před dokončením

Votice - výpravní budova (Foto: koridory.cz)

Opravy výpravní budovy bývalé železniční stanice Votice na Beztahově jsou u konce. Provedeny byly v rozsahu, v jakém byly naplánovány Správou železnic a nepochybně po dohodě se zastupitelstvem města Votice, které si pronajalo přízemní (bývalé služební) prostory.

Předem mi dovolte malou omluvu, neboť v minulé reportáži jsem tu vytkl zazdění okna nade vstupními dveřmi do bytové části budovy – jak vidno z přiložené fotografie, bylo to zřejmě jen provizorní řešení a okno nad vchodem zůstalo, což je dobře. Celkem vydařeně působí i nově zřízené boční zídky schodiště před hlavním vchodem do (vestibulu) budovy s obkladem imitujícím režné zdivo (podobným s původním obkladem na budově).

Zazděn byl pouze (dnes asi opravdu zbytečný) boční vchod do, dnes bohužel již neexistující zahrady. Zbytečně zbourána byla i původní zdobná vrchní část studny. Rekonstrukce se nedotkla sociálního zařízení pro veřejnost a jejich absolutně neadekvátní a ubohá náhrada v podobě mobilních záchodů v železné ohradě odpovídá době a zemi, ve které žijeme (zkrátka „balkán hadr“).

Vše ostatní je patrno z přiložených fotografií. Ano, je dobře, že budova byla opravena a že jí minulo zvěrstvo doby (polystyren a omítky v pastelových barvách), výsledek není špatný, ale mohl dopadnout mnohem lépe, a to i přestože (ku škodě věci) není budova památkově chráněná. Podoba nové verandy absolutně v ničem neodpovídá historické podobě, původní WC a někdejší přednostenský byt v 1. patře zůstaly rekonstrukcí netknuty, což je nepochybně velkou chybou. Připomínám, že tou vůbec největší chybou byla likvidace původní dlažby a zejména ocelového zábradlí při koridorizaci stanice (coby náhradní díl by se dnes zábradlí hodilo zejména v Benešově u Prahy).

Fotografie z bytové části bohužel nemám (byť před lety k dispozici byly, neboť byly staženy z nabídky prostor, určených k pronájmu ze stránek ČD, které tehdy objekt spravovaly. Jediné nač si vzpomínám, byl požadovaný, nekřesťansky drahý holý měsíční nájem kolem 8 tisíc korun, proto si v podstatě vybydlený byt nikdo nikdy nepronajmul, přestože zájemci byli).

ODKAZ
Proti všem. Demolice výpravní budovy v Kladně (s historickým ohlédnutím za budovami a železničním památníkem)

Závěrem připomínám, že obdobně koncipovaná, ale architektonicky zajímavější, je již mnoho let chátrající, od roku 2011 památkově chráněná, výpravní budova zrušené železniční stanice v Bystřici u Benešova, která je zhruba o čtyři roky starší než votická. Nemovitá kulturní památka a majetek státu je (ke dni vyjití článku) stále ve správě Českých drah – budova tedy dosud nebyla převedena pod Správu železnic (ex SŽDC), tudíž se v dohledné době opravy ani převedení např. pod město nedočká. Rovněž prostranství kolem budovy někdejšího nejkrásnějšího nádraží Severozápadní dráhy působí neutěšeně, což je zapříčiněno i velmi necitlivými zásahy do okolí stavby při stavbě koridoru.

Již vydané reportáže o votickém nádraží lze nalézt zde

Votice - výpravní budova bývalé stanice po opravách; září 2020

 

Upozorni mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Komentáře v textu příspěvku
Přečíst všechny komentáře
VJY
VJY
13.1.2021 14:17

Proboha, kterej tzv. inženýr to projektoval. Ty klimatizace na fasádě a lampa píchlá do fresky-prolisu to sem si myslel, že jde jen na východ od Moskvy. Tam nemaj co žrát a estetiku řeší buldozerem. Styďte se projektante, styťe se.