Po stopách stavby Soběslav – Doubí

Začátek listopadu 2019 - přípravné práce

Soběslav - Doubí (Autor: Martin, koridory.cz)

Využil jsem hezkého počasí k procházce stavbou nového úseku koridoru Soběslav – Doubí, abych se podíval kde všude se již pracuje.

Většina lesů stojících v trase je vykácena a ornice z polí odstraněna. Prostor pro novou zastávku v Doubí byl odhrnut. Pod tenkým drnem se nachází jemně písčité podloží naplavenin blízké řeky Lužnice, které se negativně projevilo už při stavbě silniční přeložky v 80. letech. Tehdy se kvůli tekutým pískům musely základy silničního nadjezdu zpevňovat velkým množstvím betonu. To se může dle mého názoru negativně projevit i nyní. V místě budoucí zastávky Myslkovice práce ještě nezačaly, ale prostor je vyznačen kolíky a stavební stroje se k němu blíží. Také niva Černovického potoka je zbavena vegetace pro budoucí estakádu.

Stavba je tedy v terénu patrná téměř po celé své délce.

Následující fotogalerie je seřazena ve směru Doubí – Soběslav, tedy proti staničení trati.

Soběslav - Doubí 7.11.2019
Čtěte také  Duch místa železničního - Doubí u Tábora

11 komentářů

 1. Díky za raport. Jsem rád, že se našel někdo, kdo si najde čas na dokumentaci liniové stavby a současně i mizející krajiny.
  Jen pár doplňujících poznámek: Boží muka opravdu stojí v cestě a budou přesunuta do nové polohy. Onen betonový „plácek“ je pilotový rošt.

 2. Velmi pěkná dokumentace. Díky za ní. Já jsem stihl 26.10 pouze prostor Janov/Myslkovice a dokumentaci stávající situace u Kamenného rybníka. Čeho dost lituji je bývalá, nebo skoro bývalá lipová alej mezi Janovem a Myslkovice, kterou značně poznamenala stavba dálnice a teď to dorazí koridor. No, co se dá dělat, je to vývoj.

 3. On je to docela problém. Třeba z Olbramovic k Bystřici se původní těleso trati rekultivovalo, částečně zavezlo kamením prý aby tam mohli žít i hadi atd., už tam rostou stromy. A teď se na tom původním tělese má vybudovat cyklostezka. To znamená vykácet to co už narostlo a vyasfaltovat.
  A to je právě to, v čem je problém. Na novou stopu tratě se pozemky vykupují a nebo smění za ty, které se opouští. Není tedy kde ty stromy zasadit. Podle trati na pozemku dráhy to nelze, nebo tedy lze, ale jen takové, které moc nenarostou do výšky. Tudíž asi keře.
  Nějaké zalesnění udělat nelze, jedině vykoupit daleko větší pás a to by už asi nikdo neschválil. Tak tedy řešení moc nevidím.

  • Pod rekultivací si tedy představuji zcela něco jiného, než zbytečně odbagrovat zdravé propusti a vyvézt všechen bordel ze stavby do zářezů a umně ho skrýt pod zeminou, takže bych do toho raději moc už nehrabal. Ono se ale stejně nic dít nebude, kolem cyklostezky se víc mele pantem než maká a pokud se opravdu udělá v r.2020 ten úsek Votice – Olbramovice, bude to malý zázrak, momentálně se opět rozhořel spor o tom, které nádraží je významnější železniční uzel.

  • Díky, jinak svah u Doubí byl ve dvou denních výlukách 12.-13. listopadu zbaven posledních stromů, rostoucích nejblíže kolejím.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*