Po sto letech se vlakem z exilu opět vrací prezident Masaryk

T.G.Masaryk při svém návratu do vlasti na nádraží v Horním Dvořišti.

Při příležitosti stoletého výročí návratu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka z exilu se uskuteční jízdy slavnostních vlaků po trati z Horního Dvořiště přes Tábor do Prahy. Akci připravily České dráhy ve spolupráci s Českosloslovenskou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem.

Otakar Brousek ml.

T.G.Masaryka bude představovat herec Otakar „Ťulda“ Brousek. Na palubě s ním pojede doprovod v dobových kostýmech a početná skupina legionářů. V čele historického vlaku pojede rakouská parní lokomotiva 310.23 „Hrboun“ ze Železničního muzea ve Strasshofu. Za lokomotivou bude řazen vůz řady Ca přezdívaný „Pancéřák“ a dále Masarykův salonní vůz řady Aza 080, salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este řady Aza 086, další dva „Pancéřáky“ a doprovodný vůz lokomotivy.

Historický vlak není určen veřejnosti.
Pro veřejnost je určen vlak doprovodný (mimo ranní jízdy z Prahy dne 21.12., kdy je vlak vyhrazen jen pro pozvané hosty).

Doprovodný expres „100 let spolu“ budou tvořit novější vozy soupravy Retro Ostravan řad Aa, ABa, WR, Ba a BDa a vlak povede vícesystémová lokomotiva řady 380 s unikátním polepem k výročí 100 let republiky. Tento vlak bude povinně místenkový.

Oba vlaky se budou v sobotu 22.prosince předjíždět a pojedou souběžně a to v následujících destinacích: v Rybníku, Chotýčanech, dále na modernizovaných dvoukolejných úsecích Odb. Doubí u Tábora – Planá nad Lužnicí, Chotoviny – Odb. Sudoměřice u Tábora a také v Senohrabech.

Jízdenky na doprovodné vlaky lze zakoupit v e-shopu ČD.

Pátek 21.prosince 2018

Parní vlak Ex 28470 „T.G.M.“ dne 21.12.2018
Stanice příjezd  odjezd
Horní Dvořiště 14:00
Rybník X
Bujanov X
Kaplice X
České Budějovice 15:33
Čtěte také  Akce "Masaryk" obrazem

 

Doprovodný vlak R 28471 „100 let spolu“ dne 21.12.2018
Stanice příjezd odjezd
Praha hl.n. 8:27
Benešov u Prahy 9:17 9:31
Tábor 10:11 10:13
Veselí nad Lužnicí 10:29 10:30
České Budějovice 11:02 11:18
Kaplice 11:52
Bujanov 12:05
Rybník 12:12 12:13
Horní Dvořiště 12:20

 

Doprovodný vlak R 28472 „100 let spolu“ dne 21.12.2018
Stanice příjezd odjezd
Horní Dvořiště 14:10
Rybník X
Bujanov 14:26
Kaplice 14:38
České Budějovice 15:07

Sobota 22.prosince 2018

Parní vlak Ex 28474 „T.G.M“ dne 22.12.2018
Stanice příjezd odjezd
České Budějovice 7:18
Veselí nad Lužnicí 8:08 8:30
Tábor 9:05 10:19
Benešov u Prahy 11:27 12:12
Praha hl.n. 13:12

 

Doprovodný vlak R 28476 „100 let spolu“ dne 22.12.2018
Stanice příjezd odjezd
České Budějovice 7:25
Veselí nad Lužnicí 7:51 8:45
Tábor 9:02 10:24
Benešov u Prahy 11:14 12:18
Praha hl.n. 12:58

Hledání ztraceného času – Jak se T.G.Masaryk vrátil do vlasti (ČT 1998, YouTube 2018):

Na budějovickém nádraží káral Masaryka železničář (Deník 2017)


Zdroje:

  • ČD, a.s.
  • SŽDC, s.o.
  • Česká televize – YouTube

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*